کارکردهای امامت

 

   مسأله امامت از موضوعاتی است که پیرامون فلسفه وجودی آن و یا ادله و براهین اثبات آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این نوشتار بنا داریم در چند قسمت به کارکردهای مسأله امام بپردازیم. زاویه ای که شاید کمتر به آن توجه شده است.

مقدمه:

   در جامعه امروز جهاني مكاتب مختلف و نحله هاي گوناگون با عناوين متنوع ادعاي سعادت بشر را داشته و دارند. الهيون در مقابل منكرين غيب و خدا و نيز مسلمانان در مقابل اديان منسوخ و يا تحريف شده و شيعيان اماميه در مقابل فرق و مذاهب گوناگون با تبيين حقانيت خويش داعيه اثبات اين امر را به عهده دارند.

   شيعه معتقد است تنها نسخه سعادت بخش بشريت نظام امامت و ولايت است، دين جاودانه دين پيامبر خاتم(ص) است كه ائمه اطهار(ع) ضامن استمرار و بقاي آن مي باشند. موضوع امامت از    مولفه هایی است که تعیین آن و سپس مصادیق آن ما را از برخی ادیان و مذاهب، جریان ها و نحله ها جدا می سازد. افراد و جریانات مختلف دارای مشربهای گوناگون و متنوع بوده و شاید بتوان از یک منظر افراد و جریانات مختلف را از حیث پذیرش و دریافت ها به دو دسته تقسیم نمود: اول جریانات مستدل و علمی که به وسیله استدلالها و استنتاجها به دریافت حقیقت می پردازند. دوم جریانات    عمل گرا که بیشتر به وسیله تعیین آثار و کارکردها پذیرفته و اقناع می گردند.

   کارکردها در واقع آثار و ثمراتی است که در عرصه ها و زمینه های مختلف اعم از فردی و اجتماعی حیطه اثرگذاری آن مولفه را تبیین و بررسی می نماید. بواقع این شیوه از اثبات مطلب برای موضوع با حذف واسطه های اثباتی این قدرت را دارا است که به صورت ملموس و مشهود به تبیین، توضیح و اثبات بپردازد.

 

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

3 بازخورد

 1. سلام علیکم
  امام خامنه ای فرمودند : امروز اولویت اصلی كشور مقابله با جنگ نرم دشمن است
  باتشکر از حضور فعال و گرم شما سرور گرامی که پیشاپیش همه احساس تکلیف کردید و پا به عرصه نهادید . ان شاء الله اولا مورد توجه حق تعالی باشد و ثانیا الگویی برای برادران .
  و من الله توفیق

 2. Sadavian گفت:

  واقعاً مفید بود .

 3. Sadavian گفت:

  با اجازه در وبلاگ ما کپی شد 😀

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *